Niedzielna inscenizacja historyczna na wałach hitem!
Źródło: debica.pl

Niedzielna inscenizacja historyczna na wałach hitem!

Wyjątkową lekcję historii, zorganizowaną przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy oraz Miasto Dębica, obejrzało kilka tysięcy widzów.

Kulturalne

Dodany: 28 sierpnia 2023, 18:41

Ostatnie zmiany: 28 sierpnia 2023, 18:41

  • Inscenizacja historyczna dotycząca pacyfikacji trzech wsi podczas niemieckiej okupacji w powiecie dębickim odbyła się nad rzeką Wisłoką, przyciągając tłumy widzów.
  • Wydarzenie upamiętniało 80. rocznicę akcji pacyfikacyjnych oraz 5. rocznicę Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, z zakończeniem piknikiem historycznym i występem Zespołu Historyczno-Patriotycznego Forteca.
  • Projekt został zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy we współpracy z wieloma lokalnymi instytucjami i dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Pacyfikacja trzech wsi w powiecie dębickim podczas II wojny światowej była głównym tematem inscenizacji historycznej, która odbyła się w niedzielę nad rzeką Wisłoką. To ważne przedstawienie, zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy oraz przez Miasto Dębicę, przyciągnęło tłumy widzów.

Podczas spektaklu, rekonstruktorzy z różnych części południowo-wschodniej Polski przedstawili tragiczne momenty z lat 1943-1944, kiedy niemiecki okupant wkraczając do wsi Mała, Róża i Gumniska przeprowadził brutalne pacyfikacje. Scenariusz tego poruszającego wydarzenia został przygotowany przez Macieja Małozięcia, a opowieść o historii prowadził prof. Andrzej Olejko, znany z wcześniejszych inscenizacji w Dębicy.

Ważnym elementem tegorocznego przedstawienia było upamiętnienie 80. rocznicy akcji pacyfikacyjnych w Małej i Róży oraz obchody 5. rocznicy Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Po zakończeniu inscenizacji uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w pikniku historycznym. Mogli tam poznać ofertę różnych stoisk, takich jak Związek Strzelecki „Strzelec” czy 33. Batalion Lekkiej Piechoty, oraz zapoznać się z prezentacją sprzętu Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Dzień został dopełniony występem Zespołu Historyczno-Patriotycznego Forteca, który zaprezentował utwory inspirowane poezją znanych polskich poetów oraz własne kompozycje.

Wydarzenie to wpisuje się w szerszy projekt o nazwie „Postawa „Anhelego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej”, realizowany przez bibliotekę w Dębicy. W organizacji inscenizacji uczestniczyło wiele lokalnych instytucji i organizacji, które współpracowały, by uczcić pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Całość została dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły liczne stacje telewizyjne, radiowe oraz prasowe.