Dębica Liderem 21 miast
W dniach 30-31 stycznia 2025r odbyła się Ogólnopolska konferencja naukowa „Politycy lokalni a patriotyzm i percepcja zagrożeń. Porównanie miast Podkarpacia oraz Pomorza Zachodniego. Celem projektu Zespołu Badawczego Res Publica (prowadzonego przez prof. Macieja Drzonka), realizowanego w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II, jest określenie stosunku polityków lokalnych do patriotyzmu w wymiarze narodowym, lokalnym i gospodarczym oraz postrzegania przez nich zagrożeń dla bezpieczeństwa. Wybór podmiotu badań podyktowany został bardzo istotnymi przesłankami. Radni organów samorządu terytorialnego współtworzą elity lokalne, których opinie, postawy i sposób percepcji stanowią punkt odniesienia dla reprezentowanych przez nich społeczności. Z drugiej strony to właśnie politycy samorządowi są odpowiedzialni za realizację potrzeb, a także spełnienie oczekiwań mieszkańców wspólnot lokalnych. ZB Res Publica działa na Uniwersytecie Szczecińskim.
W projekcie przyjęto porównawcze podejście badawcze. Przewidziano w nim przeprowadzenie badań ilościowych i jakościowych (także terenowych) w miastach dwóch województw: zachodniopomorskiego i podkarpackiego. W projekcie łącznie przewidziano przeprowadzenie badań wśród radnych 21 miast powyżej 20 tys. mieszkańców Podkarpacia oraz Pomorza Zachodniego (Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Mielec, Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, oraz – Białogard, Goleniów, Gryfino, Kołobrzeg, Koszalin, Police, Stargard, Szczecin, Szczecinek, Świnoujście i Wałcz). Tak więc zasadniczym celem projektu jest identyfikacja postaw polityków lokalnych w odniesieniu do kwestii patriotyzmu oraz percepcji zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. W projekcie założono zbadanie i porównanie postaw w wymienionych miastach dwóch odległych względem siebie regionach Polski, w dwóch kolejnych latach – 2024 r. i 2025 r. Ponadto badania zakładają analizę wizualizacji przejawów patriotyzmu w badanych miastach – w toku kampanii do wyborów samorządowych w 2024 r. oraz w okresie powyborczym, co zostanie utrwalone w postaci dokumentacji fotograficznej.
W toku konferencji zaprezentowano częściowe wyniki prowadzonych badań, z których jasno wynika, że radni miasta Dębica ZOSTALI LIDERAMI, jeśli chodzi o zaangażowanie w projekt. Odpowiedzieliśmy w 90 % składu Rady Miasta (20 na 21 radnych miasta Dębicy), drudzy na liście samorządowcy ze Szczecinka osiągnęli 47%, trzeci ze Stargardu Szczecińskiego 43%.
Odpowiadając na liczne i szczegółowe pytania ankiety, ogółem samorządowcy Podkarpacia pokładają szczególną nadzieję na obronę w armii amerykańskiej (55%), której jednak nie chcą stacjonowania u siebie, ale mimo wszystko pokładamy nadzieję w NATO (blisko 80% głosów), a przede wszystkim we własnej silnej armii (79%). Dostrzegamy największe zagrożenie w ataku Rosji na Polskę, ale o dziwo bardziej tego boją się radni z Pomorza. Natomiast bliskie sercu podkarpackich samorządowców są niski poziom zatrudnienia oraz utrata tożsamości narodowej.
Na Podkarpaciu patriotyzm podbudowany jest związkiem z religią. Są tutaj wyraziste wizualizacje patriotyzmu – flagi, murale, ale słabo identyfikujemy się z flagą lokalną. To tylko kilka z ciekawych wątków konferencji, w której mogłem wziąć udział. Projekt będzie kontynuowany w roku obecnym.
Miłe dla ucha i serca było stwierdzenie, że dębiccy radni są liderami na skalę kraju w zaangażowaniu, a miasto Dębica odmieniane było przez wszystkie przypadki i stawiane wielokrotnie jako wzór patriotyzmu.
Paweł Pieniążek

